Folders |
2019 Results - Bowdoin Indoor Invitational IPublished by
Licensed to Mt. Ararat Track HY-TEK's Meet Manager 1/12/2019 06:15 PM
Bowdoin Invitational #1 - 1/12/2019
Bowdoin College
Results
Women 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Janelle Knight FR WPI 7.99q 2
2 Brittney McKinley SO Bowdoin 8.03q 1
3 Leah Desjardins JR Husson 8.07q 1
4 Morgen Gallagher JR Bowdoin 8.08q 3
5 Samantha Schaefer SR Bowdoin 8.14q 2
6 Arden Tanner SO WPI 8.16q 4
7 Alexandra Case FR Wheaton 8.18q 5
8 Eleni Grammas SR RIC 8.22q 5
9 Margaret Walker FR Wheaton 8.24 3
10 Katy Nippert SO WPI 8.25 5
11 Briana Gausland JR Wheaton 8.29 3
12 Jacklyn Xavier JR RIC 8.30 5
13 Saralynn Spear SO Wheaton 8.30 4
14 Ivana Lamptey SR Connecticut 8.32 2
15 Nicole Grammas SR RIC 8.33 2
16 Trinity Hayes FR RIC 8.39 3
17 Chellsie Pearson SO Wheaton 8.40 4
18 Erin Fitzpatrick FR Connecticut 8.41 1
19 Elizabeth Matre FR Wheaton 8.44 1
20 Kaylee Todisco FR St. Joseph's 8.48 2
21 Alysha Smith SR St. Joseph's 8.48 4
22 Stevenna Bowhile FR RIC 8.52 5
23 Sarah Daddario SO Wheaton 8.61 2
24 Maelle Tati-Pambou FR St. Joseph's 8.63 4
25 J'Auna James FR Thomas 8.91 1
26 Cassidy Lee SO St. Joseph's 9.21 1
27 Ellie Michaud FR Thomas 9.22 3
28 Sheffy Williams SO Connecticut 9.25 3
29 Cole Godzinski SR WPI 9.35 5
30 Allison Hughes FR Thomas 9.46 2
31 Audrey Kimball FR Thomas 9.63 1
32 Marshay Fisher FR Thomas 9.88 4
33 Julie Unczur FR St. Joseph's 9.90 3
34 Nina Hills FR Colby-Sawyer 10.24 2
35 Mackenzie Driscoll FR Thomas 10.27 5
36 Ally Finik SO Thomas 10.49 4
37 Becca Kennett FR Thomas 10.83 5
38 Harley Leino JR Colby-Sawyer 10.90 4
39 Natalie Corrigan SR Thomas 11.24 1
40 Arianna Cannistraro FR Thomas 11.74 3
Women 60 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Morgen Gallagher JR Bowdoin 7.96 10
2 Janelle Knight FR WPI 8.03 8
3 Leah Desjardins JR Husson 8.04 6
4 Eleni Grammas SR RIC 8.08 4
5 Samantha Schaefer SR Bowdoin 8.09 2
6 Alexandra Case FR Wheaton 8.18 1
7 Arden Tanner SO WPI 8.18
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Alexandra Case FR Wheaton 26.89 6 10
2 Eleni Grammas SR RIC 27.08 7 8
3 Briana Gausland JR Wheaton 27.14 6 6
4 Trinity Hayes FR RIC 27.47 7 4
5 Leah Desjardins JR Husson 27.55 7 2
6 Ellen Shaw SO Wheaton 27.97 6 1
7 Elizabeth Matre FR Wheaton 27.99 5
8 Saralynn Spear SO Wheaton 28.00 5
9 Margaret Walker FR Wheaton 28.00 6
10 Erin Fitzpatrick FR Connecticut 28.01 5
11 Alysha Smith SR St. Joseph's 28.41 5
12 Michelle Gencorelli SR WPI 28.47 4
13 Sarah Daddario SO Wheaton 28.60 4
14 Faith Beaulieu FR Thomas 28.68 6
15 Kaylee Todisco FR St. Joseph's 29.60 3
16 Kayla Garabedian FR Wheaton 30.11 2
17 Callahan Wilde JR Connecticut 30.35 3
18 Shie Smith FR Husson 30.44 3
19 Sheffy Williams SO Connecticut 30.47 4
20 Bree Sautter JR Husson 30.52 3
21 Cassidy Lee SO St. Joseph's 30.55 3
22 Cathryn MacGregor SR Wheaton 31.11 2
23 Sara Topalovic SO Connecticut 31.14 2
24 Taylor Gateman SR Connecticut 31.18 3
25 Izzy Diaz SO Colby-Sawyer 31.38 4
26 Carolyn Brady SR Bowdoin 31.55 1
27 Sophie Garland-Dore FR Wheaton 31.63 1
28 Sydney Barriere FR Colby-Sawyer 32.08 2
29 Cole Godzinski SR WPI 32.35 2
30 Emily McCracken SO Connecticut 32.49 1
31 Isabella Way SO Bowdoin 34.68 1
32 Nina Hills FR Colby-Sawyer 35.48 1
33 Harley Leino JR Colby-Sawyer 36.46 1
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Nicole Grammas SR RIC 1:01.81 2 10
2 Katie Nugent SR WPI 1:02.22 2 8
3 Jacklyn Xavier JR RIC 1:03.60 1 6
4 Samantha VanDeMoere FR St. Joseph's 1:04.80 1 4
5 Madison Perry SO WPI 1:04.82 2 2
6 Emma Landroche JR RIC 1:06.96 1 1
7 Leah Matari JR Bowdoin 1:07.59 2
8 Shie Smith FR Husson 1:11.15 1
9 Kate Howe FR Connecticut 1:12.73 2
10 Taylor Gateman SR Connecticut 1:14.85 1
Women 600 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sara Ory SR Bowdoin 1:41.53 2 10
2 Lauren Kaija SO WPI 1:42.94 2 8
3 Fiona Ralph FR Bowdoin 1:45.08 2 6
4 Amanda Lowther SO WPI 1:49.78 2 4
5 Amanda Boyd SO Colby-Sawyer 1:51.12 2 2
6 Cassidy Vincent SO Connecticut 1:51.50 2 1
7 Shannon Delaney JR Bowdoin 1:54.57 1
8 Sarah Flanagan SO Bowdoin 1:55.29 1
9 Meghan Glisson SO St. Joseph's 1:59.80 1
10 Danielle Scott FR Husson 2:07.01 1
Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Eliza Jevon Bowdoin 2:27.45 10
2 Natalie Solari FR Connecticut 2:30.18 8
3 Emma Hartzel FR WPI 2:30.92 6
4 Mary Scrivanich FR WPI 2:32.29 4
5 Cameron Mackenzie FR Bowdoin 2:33.41 2
6 Chelsea El Hajj FR Wheaton 2:33.84 1
7 Hannah Donovan JR Bowdoin 2:34.98
8 Samantha VanDeMoere FR St. Joseph's 2:35.40
9 Alison Fairbairn JR Colby-Sawyer 2:42.48
10 Elizabeth Kirschner SO WPI 2:42.83
11 Paige Kehoe JR Wheaton 2:46.37
12 Bryanna Mullin JR RIC 2:48.22
13 Nicaury Nunez JR RIC 2:54.79
Women 1000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Claire Traum SO Bowdoin 3:03.74 10
2 Ciara Young FR WPI 3:05.75 8
3 Tarvis Hintlian SO Connecticut 3:06.78 6
4 Erin Hollenbaugh JR Bowdoin 3:10.75 4
5 Emily Newman SR WPI 3:12.53 2
6 Elizabeth Hensley JR Connecticut 3:22.06 1
7 Allie Demers FR Wheaton 3:24.34
8 Mia Hartl SO Wheaton 3:27.73
9 Caitlin Teare SR Connecticut 3:29.75
10 Katherine McKee FR Bowdoin 3:41.96
11 Renee Dostal FR Husson 3:45.63
Women 1 Mile Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Margaret McCaffery SR RIC 5:21.86 2 10
2 Keely Nistler SO WPI 5:25.19 2 8
3 Delaney Bullock FR Bowdoin 5:25.58 2 6
4 Meredith Cronin SO Connecticut 5:25.81 2 4
5 Erin Hollenbaugh JR Bowdoin 5:27.07 2 2
6 Callie Schadt JR WPI 5:41.70 2 1
7 Sarah Curtin SR St. Joseph's 5:41.74 2
8 Julia Glisson FR Husson 5:52.20 1
9 Nicole Whipkey FR WPI 5:57.67 1
10 Alison Fairbairn JR Colby-Sawyer 5:59.64 1
11 Abigail LeBlanc JR Wheaton 6:00.47 2
12 Cece Orcutt SO Connecticut 6:03.99 2
13 Isabella Pols FR Connecticut 6:04.02 1
14 Noelle Roy FR Connecticut 6:12.91 2
15 Alexandria Rogers SR Colby-Sawyer 6:26.53 1
16 Amelia Crawford SR Connecticut 6:35.52 1
17 Miya Cohen JR Connecticut 6:49.14 1
18 Aliah Murray SO Connecticut 6:53.39 1
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Caroline Shipley JR Bowdoin 10:25.67 10
2 Julia O'Rourke SR Bowdoin 10:25.72 8
3 Katherine Leckbee FR Wheaton 10:47.90 6
4 Ari Rozen JR WPI 10:50.38 4
5 Gina Pardi JR Wheaton 11:04.95 2
6 Katherine Brown SO Wheaton 11:06.75 1
7 Shayna Cousineau SO RIC 11:15.96
8 Laura Paiva SR RIC 12:09.28
9 Holly Moores SO St. Joseph's 12:12.83
10 Emi Schwab FR Connecticut 12:38.76
11 Macey DiCarlo FR Connecticut 12:58.19
12 Leelah Klauber FR Connecticut 13:01.20
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Anne McKee JR Bowdoin 19:23.21 10
2 Emma Yount FR Wheaton 19:53.83 8
3 Carly Neeld SR WPI 20:57.08 6
4 Maddie Taylor FR Connecticut 21:16.25 4
5 Izabella von Beren FR Connecticut 21:37.37 2
6 Caroline Longacre SR Connecticut 23:36.96 1
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ellen Shaw SO Wheaton 9.51Q 2
2 Lydia Pitts FR Bowdoin 9.64Q 1
3 Leila Alfaro JR Connecticut 9.80Q 2
4 Nina Schofield FR Wheaton 10.01Q 1
5 Lillian Bisset JR St. Joseph's 10.38q 2
6 Chevell Burgess JR RIC 10.44q 1
7 Kayla Garabedian FR Wheaton 10.63q 2
8 Shari Rainville SR Colby-Sawyer 10.65q 2
9 Stephanie Schiavoni FR Bowdoin 10.67 1
10 Johanna Devries SR Colby-Sawyer 10.79 1
Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ellen Shaw SO Wheaton 9.34 10
2 Lydia Pitts FR Bowdoin 9.50 8
3 Leila Alfaro JR Connecticut 9.72 6
4 Nina Schofield FR Wheaton 10.33 4
5 Chevell Burgess JR RIC 10.38 2
6 Lillian Bisset JR St. Joseph's 10.55 1
7 Kayla Garabedian FR Wheaton 10.57
8 Shari Rainville SR Colby-Sawyer 10.71
Women 4x200 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 RIC 'A' 1:46.90 2 10
1) Trinity Hayes FR 2) Eleni Grammas SR
3) Nicole Grammas SR 4) Emma Landroche JR
2 Connecticut College 'A' 1:49.95 2 8
1) Kaitlin Thomas SR 2) Ellie Ebby FR
3) Riley Peragine SO 4) Sarah Clark SO
3 WPI 'A' 1:51.21 2 6
1) Katy Nippert SO 2) Arden Tanner SO
3) Janelle Knight FR 4) Michelle Gencorelli SR
4 St. Joseph's (Me.) 'A' 1:56.09 1 4
1) Alysha Smith SR 2) Kaylee Todisco FR
3) Maelle Tati-Pambou FR 4) Lillian Bisset JR
5 Husson 'A' 1:57.67 1 2
1) Jordan Durant SO 2) Bree Sautter JR
3) Shie Smith FR 4) Leah Desjardins JR
6 Thomas College 'A' 2:00.82 1 1
1) Faith Beaulieu FR 2) J'Auna James FR
3) Ellie Michaud FR 4) Allison Hughes FR
7 Colby-Sawyer 'A' 2:03.01 1
1) Izzy Diaz SO 2) Shari Rainville SR
3) Johanna Devries SR 4) Sydney Barriere FR
8 Bowdoin 'A' 2:07.36 2
1) Stephanie Schiavoni FR 2) Katherine McKee FR
3) Cameron Mackenzie FR 4) Leah Matari JR
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Bowdoin 'A' 4:14.90 10
1) Angela Wunderlich SR 2) Morgen Gallagher JR
3) Samantha Schaefer SR 4) Sara Ory SR
2 Connecticut College 'A' 4:24.15 8
1) Leila Alfaro JR 2) Sara Topalovic SO
3) Elizabeth Hensley JR 4) Callahan Wilde JR
3 WPI 'A' 4:24.63 6
1) Katie Nugent SR 2) Amanda Lowther SO
3) Madison Perry SO 4) Emma Hartzel FR
4 St. Joseph's (Me.) 'A' 4:33.33 4
1) Sarah Curtin SR 2) Marissa Hoffman SO
3) Meghan Glisson SO 4) Samantha VanDeMoere FR
5 Husson 'A' 4:50.36 2
1) Julia Glisson FR 2) Jessica Dessert SR
3) Renee Dostal FR 4) Danielle Scott FR
Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 WPI 'A' 10:01.15 10
1) Mary Scrivanich FR 2) Sydney Packard JR
3) Keely Nistler SO 4) Emily Newman SR
2 Bowdoin 'A' 10:06.48 8
1) Delaney Bullock FR 2) Cameron Mackenzie FR
3) Fiona Ralph FR 4) Claire Traum SO
3 Connecticut College 'A' 10:28.43 6
1) Tarvis Hintlian SO 2) Meredith Cronin SO
3) Caitlin Teare SR 4) Natalie Solari FR
4 Wheaton (Mass.) 'A' 10:52.49 4
1) Abigail LeBlanc JR 2) Allie Demers FR
3) Chelsea El Hajj FR 4) Mia Hartl SO
Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Xandria Korn SR WPI 1.55m 5-01.00 10
2 Chloe Van Dyne FR Wheaton J1.55m 5-01.00 8
3 Elizabeth Kirschner SO WPI 1.50m 4-11.00 6
4 Lauren Davidson SO Wheaton 1.45m 4-09.00 4
5 Lisa Pawlowski JR Husson J1.45m 4-09.00 2
6 Katherine Rosivach SO WPI 1.30m 4-03.25 1
Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Carley Dykstra SR WPI 3.42m 11-02.50 10
2 Sophia Slovenski FR Bowdoin 2.90m 9-06.25 8
3 Bridget Wirtz FR WPI 2.75m 9-00.25 6
4 Angela Wunderlich SR Bowdoin J2.75m 9-00.25 4
5 Kristin Hess FR Connecticut 2.60m 8-06.25 1.50
5 Jessica Dessert SR Husson 2.60m 8-06.25 1.50
7 Shari Rainville SR Colby-Sawyer J2.60m 8-06.25
8 Johanna Devries SR Colby-Sawyer J2.60m 8-06.25
9 Ann Grabowski SO Wheaton 2.45m 8-00.50
10 Megan Dustin SR Bowdoin 2.30m 7-06.50
11 Emily McCracken SO Connecticut 2.15m 7-00.50
-- Kelley Townley SO WPI NH
-- Mary Diemer FR Connecticut NH
-- Faith Beaulieu FR Thomas NH
Women Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Katy Nippert SO WPI 5.15m 16-10.75 10
2 Emma Landroche JR RIC 5.00m 16-05.00 8
3 Lydia Pitts FR Bowdoin 4.96m 16-03.25 6
4 Allison Kondracki SO Husson 4.66m 15-03.50 4
5 Victoria Carreiro FR WPI 4.57m 15-00.00 2
6 Jordan Durant SO Husson 4.48m 14-08.50 1
7 Maelle Tati-Pambou FR St. Joseph's 4.43m 14-06.50
8 Marissa Hoffman SO St. Joseph's 4.40m 14-05.25
9 Kate Howe FR Connecticut 4.32m 14-02.25
10 Kaitlin Thomas SR Connecticut 4.19m 13-09.00
11 Mary Diemer FR Connecticut 3.96m 13-00.00
-- Natalie Laliberte SO Wheaton FOUL
Women Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Lydia Pitts FR Bowdoin 11.20m 36-09.00 10
2 Chevell Burgess JR RIC 10.05m 32-11.75 8
3 Carolyn Brady SR Bowdoin 10.01m 32-10.25 6
4 Stevenna Bowhile FR RIC 9.92m 32-06.50 4
5 Abby McGahey SO WPI 9.76m 32-00.25 2
6 Jordan Durant SO Husson 9.25m 30-04.25 1
7 Kaitlin Thomas SR Connecticut 8.91m 29-02.75
8 Ellie Michaud FR Thomas 8.69m 28-06.25
Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Belinda Saint Louis SO Bowdoin 11.43m 37-06.00 10
2 Funmibi Yusuff JR RIC 11.27m 36-11.75 8
3 Allison Kloeckner SO WPI 10.63m 34-10.50 6
4 Megan Bataran JR Husson 10.14m 33-03.25 4
5 Lilly Friars FR Thomas 10.05m 32-11.75 1.50
5 Christine Hamza FR Husson 10.05m 32-11.75 1.50
7 Brady Stolz FR Colby-Sawyer 9.85m 32-03.75
8 Georgrinna Farley FR RIC 9.64m 31-07.50
9 Aleye Momodu JR WPI 9.59m 31-05.75
10 Lauren Herchenroder SO WPI 9.56m 31-04.50
11 Dorothy LeMoine FR St. Joseph's 9.27m 30-05.00
12 Megan Eagleston SO St. Joseph's 8.76m 28-09.00
13 Emily Vrooman SO Colby-Sawyer 8.31m 27-03.25
14 Oona Bond SO Colby-Sawyer 8.25m 27-01.00
15 Kayla Garabedian FR Wheaton 7.89m 25-10.75
16 Elizabeth Kirschner SO WPI 7.68m 25-02.50
17 Madalyn Amero FR Wheaton 7.65m 25-01.25
Women Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Chelsea Yang SO RIC 17.66m 57-11.25 10
2 Funmibi Yusuff JR RIC 15.65m 51-04.25 8
3 Melissa Meija SO RIC 14.56m 47-09.25 6
4 Jasmine Gallo-Fusco SO RIC 14.49m 47-06.50 4
5 Faye Gauthier JR WPI 14.17m 46-06.00 2
6 Georgrinna Farley FR RIC 13.69m 44-11.00 1
7 Jamie Dobson JR RIC 13.15m 43-01.75
8 Emily Senatore SR Connecticut 12.87m 42-02.75
9 Allison Kloeckner SO WPI 12.23m 40-01.50
10 Lauren Herchenroder SO WPI 11.86m 38-11.00
11 Belinda Saint Louis SO Bowdoin 11.56m 37-11.25
12 Aleye Momodu JR WPI 11.32m 37-01.75
13 Megan Bataran JR Husson 10.97m 36-00.00
14 Lilly Friars FR Thomas 10.90m 35-09.25
15 Christine Hamza FR Husson 10.56m 34-07.75
16 Kristen Dettloff SR WPI 10.36m 34-00.00
17 Dorothy LeMoine FR St. Joseph's 8.80m 28-10.50
18 Jasmine Stojanovich FR Husson 7.28m 23-10.75
19 Emily Vrooman SO Colby-Sawyer 7.26m 23-10.00
-- Florence Fagbote SO RIC FOUL
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Dash Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shannon Kennedy SR Connecticut 2:40.60 566
2 Serena Jonas FR Bowdoin 2:43.84 530
3 Stefanie Mueller SR Bowdoin 2:56.65 397
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Serena Jonas FR Bowdoin 9.54 800
2 Shannon Kennedy SR Connecticut 9.78 754
3 Stefanie Mueller SR Bowdoin 10.00 712
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Stefanie Mueller SR Bowdoin 1.52m 4-11.75 644
2 Serena Jonas FR Bowdoin 1.49m 4-10.50 610
3 Shannon Kennedy SR Connecticut 1.40m 4-07.00 512
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Serena Jonas FR Bowdoin 5.09m 16-08.50 584
2 Shannon Kennedy SR Connecticut 5.03m 16-06.00 567
3 Stefanie Mueller SR Bowdoin 4.70m 15-05.00 479
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Stefanie Mueller SR Bowdoin 9.54m 31-03.75 499
2 Serena Jonas FR Bowdoin 9.20m 30-02.25 477
3 Shannon Kennedy SR Connecticut 8.44m 27-08.25 428
Women Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Serena Jonas FR Bowdoin 3001 10
2 Shannon Kennedy SR Connecticut 2827 8
3 Stefanie Mueller SR Bowdoin 2731 6
Men 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Antoine Harris SR WPI 7.12q 5
2 Mason Freeman FR Bowdoin 7.15q 2
3 Matt Adiletta SO WPI 7.15q 4
4 Andrew Whitney FR WPI 7.20q 4
5 Nick Fleury JR WPI 7.25q 3
6 Shayne Beckloff FR Wheaton 7.29q 3
7 Nas Rivera FR Husson 7.30q 2
8 Ian McAleer SO Connecticut 7.34q 2
9 William Kopellas JR WPI 7.39 1
10 Evan Chadbourne SO Husson 7.43 3
11 Race Bouchard SO Husson 7.50 4
12 Cayd Wortman SO Husson 7.52 2
13 Andrew Peterson FR Thomas 7.54 5
14 Ian Anderson SO Connecticut 7.54 5
15 Jake Dobos SR Husson 7.58 5
16 Devin Coughlin FR WPI 7.61 1
17 Michael Rossi SO RIC 7.61 1
18 Shawn Spenard SO Colby-Sawyer 7.70 1
19 Justin Wiggins FR Wheaton 7.91 2
20 Henry Dresser-Kluchman JR Connecticut 7.99 3
21 Antonio Guerrieri SO Wheaton 8.01 2
22 Billy Schwarz SO St. Joseph's 8.10 5
23 Joshua Hunter SR St. Joseph's 8.19 4
24 Tyler DeViller FR Thomas 8.24 1
25 Noah Wills-Johnston SO Connecticut 8.26 4
26 Josh Crocker FR Thomas 8.30 4
27 Tyler Gee FR Thomas 8.31 2
28 Johnny Robbins SO Wheaton 8.36 2
29 Dylan Arthaud SR Connecticut 8.38 3
30 Gabe Crosby FR Thomas 8.53 3
31 Harrison Mosher FR Thomas 8.56 3
32 Shawn Ouellette FR Thomas 9.00 1
33 Ryan Hablitz SO Thomas 9.40 5
Men 60 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Antoine Harris SR WPI 7.04 10
2 Mason Freeman FR Bowdoin 7.08 8
3 Matt Adiletta SO WPI 7.10 6
4 Nas Rivera FR Husson 7.15 4
5 Andrew Whitney FR WPI 7.16 2
6 Nick Fleury JR WPI 7.20 1
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Nas Rivera FR Husson 24.16 3 10
2 Devin Coughlin FR WPI 24.16 4 8
3 Race Bouchard SO Husson 24.44 6 6
4 Evan Chadbourne SO Husson 24.48 5 4
5 John Dana SR Bowdoin 24.49 5 2
6 Bobby Pederson SR Wheaton 24.59 5 1
7 Alex Fitzgerald SO St. Joseph's 24.67 5
8 Andrew Peterson FR Thomas 24.70 4
9 Jake Dobos SR Husson 24.74 6
10 Lyndbergh Simelus SO Bowdoin 24.91 3
11 Ian Anderson SO Connecticut 25.02 2
12 Michael Rossi SO RIC 25.18 3
13 Sebastian Cox FR Connecticut 25.23 4
14 Lance Santeusanio SO St. Joseph's 25.50 1
15 Ben Carter SO Thomas 25.60 2
16 Justin Wiggins FR Wheaton 25.62 3
16 Jack Kelley SO Wheaton 25.62 6
18 Edward Garafolo FR RIC 25.64 1
19 Henry Dresser-Kluchman JR Connecticut 26.37 1
20 Dylan Arthaud SR Connecticut 27.10 1
21 Ethan Thombs FR Wheaton 27.68 1
22 Noah Wills-Johnston SO Connecticut 28.12 2
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stevie Upton JR Bowdoin 52.90 2 10
2 Shaynen Schofield SO Thomas 53.36 2 8
3 Fabian Gaziano JR WPI 56.85 1 6
4 Mark Bray SO WPI 57.95 1 4
5 Carter Patterson FR Husson 58.10 1 2
6 Phillip Feeney FR Husson 58.21 1 1
7 Donovan Soucy SO Connecticut 59.62 1
-- Kyle Diezel SR Colby-Sawyer DQ 2 Steps on line
Men 600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ryan Wittenberg SR WPI 1:20.77 10
2 Elijah Akindolie FR Wheaton 1:24.77 8
3 John Billings SO Wheaton 1:27.46 6
4 Ricky Smith FR Husson 1:32.10 4
5 Kyle Hajj SO Colby-Sawyer 1:34.73 2
Men 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Benjamin Steeves SO WPI 1:58.88 2 10
2 Zach Hartman SO Husson 2:00.74 2 8
3 Nate Meyer FR WPI 2:00.83 2 6
4 Andrew Meredith FR Bowdoin 2:05.35 2 4
5 Vincent Dong SO Bowdoin 2:05.71 2 2
6 Jarrod Hooper FR Thomas 2:05.72 1 1
7 Andrew McGowan SR Bowdoin 2:06.75 2
8 Finlay McIsaac FR Wheaton 2:07.12 2
9 Mike Mason SO St. Joseph's 2:10.64 1
10 Joel Bond FR Husson 2:14.97 1
11 Mohammed Chaghlil SR RIC 2:21.61 1
12 Patrick Adams FR Colby-Sawyer 2:27.29 1
Men 1000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dylan Welch SO Bowdoin 2:35.40 10
2 Tom Hanlon JR WPI 2:35.48 8
3 Kevin Fischer FR Wheaton 2:37.02 6
4 Jacob Brill-Weil JR Connecticut 2:37.41 4
5 Ben Vazquez FR Connecticut 2:40.17 2
6 Kevin O'Driscoll JR WPI 2:43.99 1
7 Blake Audibert FR WPI 2:44.49
8 Brandon Whitlock SO St. Joseph's 2:51.24
9 Bruin Smith SR Colby-Sawyer 2:54.22
10 Cayd Wortman SO Husson 2:58.44
11 Brendan Sullivan FR Colby-Sawyer 3:06.54
Men 1 Mile Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brian Brooks FR WPI 4:27.72 2 10
2 Andrew McGowan SR Bowdoin 4:33.39 2 8
3 Josh Simensky JR Connecticut 4:34.90 2 6
4 Alec Ferguson-Hull SR Bowdoin 4:35.52 2 4
5 Andrew Meredith FR Bowdoin 4:35.74 2 2
6 Mark Landergan SR WPI 4:36.56 2 1
7 Remi Gaetjens SR WPI 4:37.48 2
8 Alex Simoneau FR WPI 4:38.08 2
9 Vincent Dong SO Bowdoin 4:38.81 2
10 Russell Adam SR Connecticut 4:39.58 2
11 Dylan Canarelli FR Bowdoin 4:39.98 2
12 Zach Hartman SO Husson 4:42.83 1
13 Tom Doyle FR Wheaton 4:46.23 1
14 Michael Dean FR Bowdoin 4:47.86 1
15 Adam Mullen FR Connecticut 4:51.68 1
16 Alec Devine FR Wheaton 4:54.76 1
17 Connor Rice SO St. Joseph's 4:58.66 1
18 Drew Humphreys SO Bowdoin 5:04.77 1
Men 3000 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jarrod Ottman JR Thomas 8:52.83 2 10
2 Michael Brady SR WPI 9:03.42 2 8
3 Andrew Yatsuhashi FR WPI 9:06.37 2 6
4 Alec Ferguson-Hull SR Bowdoin 9:13.28 2 4
5 Jake Scarponi JR WPI 9:15.18 2 2
6 Shane Smolenski FR Bowdoin 9:20.56 2 1
7 Price Day SR Connecticut 9:29.51 2
8 Dominic Sclafani FR Wheaton 9:32.95 2
9 Liam Fleming JR Colby-Sawyer 9:34.06 2
10 Ben Jones JR Colby-Sawyer 9:35.52 2
11 Jacob Huberdeau FR St. Joseph's 9:38.94 1
12 Ethan Milsark SO Connecticut 9:40.40 2
13 John Fuller FR Connecticut 9:42.11 1
14 Michael Brooks FR St. Joseph's 9:44.95 1
15 Stuart Pollock FR Connecticut 9:54.98 2
16 Troy Hendricks FR St. Joseph's 9:58.79 1
17 Alister Piccini FR Thomas 9:59.93 1
18 Isaac Moskowitz FR Connecticut 10:02.51 1
19 Matthew Russom FR RIC 10:05.59 1
20 Spencer McClary FR Colby-Sawyer 10:20.43 1
21 Finn Boed SO Connecticut 10:48.76 1
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Logan Gaudette SO WPI 15:46.93 10
2 Aaron Rubin SR Bowdoin 15:54.99 8
3 Matt Rabasco SR WPI 16:10.69 6
4 Jack Muldoon SO Wheaton 16:24.90 4
5 Avery Ingegneri JR WPI 16:31.52 2
6 James Kahn SO WPI 16:35.92 1
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Oliver Thomas SO WPI 8.25q 2
2 Malek Elshaks SO WPI 8.76q 1
3 Anthony Algieri FR WPI 8.78q 2
4 Mark Bray SO WPI 8.85q 2
5 Fabian Gaziano JR WPI 8.93q 1
6 Hudson Ingoldsby SO Wheaton 9.12q 1
7 Joseph Staudt SR Bowdoin 9.18q 1
8 Jacob Nichol FR Colby-Sawyer 9.31q 1
9 Jonathan Forman FR Wheaton 9.53 2
10 William Jacobs FR Wheaton 9.93 1
11 Austin DiMartino SR Connecticut 10.37 2
12 Phillip Feeney FR Husson 10.56 2
13 Jacob Beloin JR Connecticut 10.65 2
Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Oliver Thomas SO WPI 8.18 10
2 Malek Elshaks SO WPI 8.77 8
3 Mark Bray SO WPI 8.79 6
4 Anthony Algieri FR WPI 8.86 4
5 Fabian Gaziano JR WPI 9.14 2
6 Jacob Nichol FR Colby-Sawyer 9.46 1
Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 WPI 'A' 3:25.66 2 10
1) Nick Fleury JR 2) Alex Rus JR
3) Benjamin Steeves SO 4) Ryan Wittenberg SR
2 WPI 'B' x3:33.93 2
1) Antoine Harris SR 2) Devin Coughlin FR
3) Matt Adiletta SO 4) Oliver Thomas SO
3 Wheaton (Mass.) 'A' 3:36.77 2 8
1) Hudson Ingoldsby SO 2) Elijah Akindolie FR
3) Jonathan Forman FR 4) John Billings SO
4 Bowdoin 'A' 3:38.16 2 6
1) Stevie Upton JR 2) Mateo Rivera FR
3) Soren Birkeland SO 4) Owen Tuck JR
5 Connecticut College 'A' 3:41.67 2 4
1) Jacob Brill-Weil JR 2) Ben Vazquez FR
3) Sebastian Cox FR 4) Matthew Sambor FR
6 St. Joseph's (Me.) 'A' 3:43.38 1 2
1) Alex Fitzgerald SO 2) Mike Mason SO
3) Lance Santeusanio SO 4) Brandon Whitlock SO
7 Husson 'A' 3:46.76 1 1
1) Ricky Smith FR 2) Phillip Feeney FR
3) Race Bouchard SO 4) Zach Hartman SO
8 Thomas College 'A' 3:51.88 1
1) Devon Davis FR 2) Shaynen Schofield SO
3) Jarrod Hooper FR 4) Ben Carter SO
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 WPI 'A' 8:17.06 10
1) Tom Hanlon JR 2) Remi Gaetjens SR
3) Nate Meyer FR 4) Brian Brooks FR
2 Bowdoin 'A' 8:35.96 8
1) Michael Dean FR 2) Andrew Meredith FR
3) Andrew McGowan SR 4) Dylan Welch SO
3 Connecticut College 'B' x8:42.21
1) Russell Adam SR 2) Ethan Milsark SO
3) Josh Simensky JR 4) Stuart Pollock FR
4 Wheaton (Mass.) 'A' 8:42.71 6
1) Will Entwisle SO 2) Tom Doyle FR
3) Finlay McIsaac FR 4) Kevin Fischer FR
5 Thomas College 'A' 8:56.53 4
1) Jarrod Hooper FR 2) Jarrod Ottman JR
3) Alister Piccini FR 4) Harrison Mosher FR
6 St. Joseph's (Me.) 'A' 9:32.67 2
1) Connor Rice SO 2) Michael Brooks FR
3) Jacob Huberdeau FR 4) Troy Hendricks FR
Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Mason Freeman FR Bowdoin 1.90m 6-02.75 10
2 Garth Hull JR WPI J1.90m 6-02.75 8
3 Hudson Ingoldsby SO Wheaton 1.85m 6-00.75 6
4 Lance Santeusanio SO St. Joseph's J1.85m 6-00.75 4
5 Lyndbergh Simelus SO Bowdoin 1.70m 5-07.00 2
6 Tyler DeViller FR Thomas J1.70m 5-07.00 1
7 Austin DiMartino SR Connecticut 1.65m 5-05.00
Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Johann Bradley SO WPI 4.55m 14-11.00 10
2 Ryan Durkin FR Bowdoin 4.10m 13-05.25 8
3 Alex Thompson FR Thomas 3.80m 12-05.50 6
4 Johnny Robbins SO Wheaton J3.80m 12-05.50 4
5 Ari Athair JR WPI J3.80m 12-05.50 2
6 Theo de Quillacq SO Bowdoin J3.80m 12-05.50 1
7 Cayd Wortman SO Husson 3.65m 11-11.75
8 Nathaniel Shimkus SO WPI J3.65m 11-11.75
9 Antonio Guerrieri SO Wheaton 3.50m 11-05.75
-- Dominic Lizotte SO Husson NH
Men Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Reid Brawer SO Bowdoin 6.60m 21-08.00 10
2 Jared Prior JR Bowdoin 6.52m 21-04.75 8
3 William Kopellas JR WPI 6.35m 20-10.00 6
4 Mason Freeman FR Bowdoin 6.30m 20-08.00 4
5 Nick Fleury JR WPI 6.19m 20-03.75 2
6 Kevin Pawlak SR WPI 6.03m 19-09.50 1
7 Cedric Blaise FR Bowdoin 5.95m 19-06.25
8 Yontz Sutton FR Thomas 5.90m 19-04.25
9 Alex Fitzgerald SO St. Joseph's 5.82m 19-01.25
10 Edward Garafolo FR RIC 5.75m 18-10.50
11 Nathaniel Shimkus SO WPI 5.59m 18-04.25
12 Shawn Spenard SO Colby-Sawyer 5.44m 17-10.25
13 Michael Bullen JR Colby-Sawyer 5.33m 17-06.00
14 Austin DiMartino SR Connecticut 5.19m 17-00.50
-- Matthew Sambor FR Connecticut FOUL
-- Andrew Whitney FR WPI FOUL
Men Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Reid Brawer SO Bowdoin 13.45m 44-01.50 10
2 Edward Garafolo FR RIC 13.16m 43-02.25 8
3 Matthew Sambor FR Connecticut 12.45m 40-10.25 6
4 Yontz Sutton FR Thomas 12.36m 40-06.75 4
5 Dominic Lizotte SO Husson 12.18m 39-11.50 2
6 Jacob Beloin JR Connecticut 12.15m 39-10.50 1
7 Brandon Stevens FR Thomas 11.79m 38-08.25
7 Cedric Blaise FR Bowdoin 11.79m 38-08.25
9 Michael Bullen JR Colby-Sawyer 10.52m 34-06.25
Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Michael Donovan SO Bowdoin 13.76m 45-01.75 10
2 Matt Jankowski JR WPI 13.00m 42-08.00 8
3 Sam Furman FR WPI 12.98m 42-07.00 6
4 Lucas Gagne SR WPI 12.81m 42-00.50 4
5 Troy Worster FR Thomas 12.59m 41-03.75 2
6 Sullivan Boyd SO WPI 12.49m 40-11.75 1
7 Joseph Minard SR Husson 11.76m 38-07.00
8 John Chen SO Husson 11.71m 38-05.00
9 Shamar Spruill SR RIC 11.59m 38-00.25
10 Amir Parker SR Bowdoin 11.36m 37-03.25
11 Stevo Reid FR Thomas 11.22m 36-09.75
12 Aman Bhatti FR WPI 11.18m 36-08.25
13 Tyler Blair SO Husson 11.07m 36-04.00
14 Alex Gutierrez SR St. Joseph's 10.35m 33-11.50
15 Ronmel Rugama-Montenegro JR Bowdoin 10.28m 33-08.75
16 Alex Kusnarowis FR Colby-Sawyer 10.24m 33-07.25
17 Reid Wallingford FR Thomas 10.22m 33-06.50
18 Andrew Dalencourt SR Colby-Sawyer 10.15m 33-03.75
19 Rodny Bonhomme FR Thomas 9.75m 32-00.00
20 Marshall Berninghausen SR St. Joseph's 9.45m 31-00.00
21 Matsky Mathe FR Wheaton 8.96m 29-04.75
22 Cayd Wortman SO Husson 8.92m 29-03.25
23 Jacob Walker FR Colby-Sawyer 8.57m 28-01.50
24 Carvens Charles SO Connecticut 8.55m 28-00.75
-- Charles O'Brien JR Colby-Sawyer FOUL
Men Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Shamar Spruill SR RIC 16.38m 53-09.00 10
2 Matthew Thibaudeau FR RIC 14.45m 47-05.00 8
3 Michael Donovan SO Bowdoin 13.97m 45-10.00 6
4 John Chen SO Husson 13.45m 44-01.50 4
5 Ronmel Rugama-Montenegro JR Bowdoin 13.30m 43-07.75 2
6 Joseph Palazzo JR RIC 13.28m 43-07.00 1
7 Marshall Berninghausen SR St. Joseph's 13.13m 43-01.00
8 Sullivan Boyd SO WPI 12.84m 42-01.50
9 Jonathan Handy SR Connecticut 12.48m 40-11.50
10 Matt Jankowski JR WPI 12.45m 40-10.25
11 Troy Worster FR Thomas 12.34m 40-06.00
12 Amir Parker SR Bowdoin 11.59m 38-00.25
13 Alex Gutierrez SR St. Joseph's 10.95m 35-11.25
14 Adam Stomberg SR RIC 10.94m 35-10.75
15 Stevo Reid FR Thomas 10.65m 34-11.25
16 Sam Furman FR WPI 10.59m 34-09.00
17 Joseph Minard SR Husson 10.47m 34-04.25
18 Matsky Mathe FR Wheaton 10.05m 32-11.75
19 Tyler Blair SO Husson 9.95m 32-07.75
20 Rodny Bonhomme FR Thomas 9.78m 32-01.00
21 Reid Wallingford FR Thomas 9.58m 31-05.25
22 Andrew Dalencourt SR Colby-Sawyer 7.87m 25-10.00
-- Aman Bhatti FR WPI FOUL
Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Bowdoin 176 2) WPI 146
3) RIC 112 4) Wheaton (Mass.) 66
5) Connecticut College 64.50 6) Husson 27
7) St. Joseph's (Me.) 13 8) Thomas College 2.50
9) Colby-Sawyer 2
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) WPI 216 2) Bowdoin 148
3) Wheaton (Mass.) 49 4) Husson 46
5) Thomas College 36 6) RIC 27
7) Connecticut College 23 8) St. Joseph's (Me.) 8
9) Colby-Sawyer 3
|